Program & Papers

A PDF copy of the program is available here

Wednesday October 5th

10am – 10.20am

Morning Tea

↔ Swipe to view

10.20am – 12pm CONCURRENT PAPER SESSIONS 1 (20 mins plus 5 min question time)



Chair: Chris Speldewinde

Venue: ke1.207 Lecture Theatre


Chair: Coral Campbell

Venue: ke1.202


Chair: Colleen Vale

Venue: ke2.102


Chair: Leissa Kelly

Venue: ke2.108


Chair: John Cripps Clark

Venue: ke2.202

10.20am – 10.45am

Teaching for tomorrow – Applying authentic contexts in STEM teacher education

Denise MacGregor and Bruce White

Geoscience and Digital Technologies: Context and Considerations

Emily Rochette

The ESTEME model – using engineering to assess and extend STEM learning

Dan Jazby

Towards building authentic understandings of contemporary science practices for science educators

Deborah Corrigan, Greg Lancaster, Lisa Fazio and Joanne Burke

Conceptualising and implementing interdisciplinary approaches to STEM Education

Jan Van Driel and David Clarke

10.45am – 11.10am

Advancing Science and Engineering through Laboratory Learning: application of ASELL in Victorian Schools

John Long, Kieran Lim and Peta White


Starting a revolution inside our classrooms with simple and engaging Arduino circuit boards

Paulo da Silva

Evaluating the CSIRO Indigenous STEM Education Project

Michael Tynan

Representation of modern research and development practices in the curriculum

Stuart Palmer,Russell Tytler and Leissa Kelly

Inter-disciplinary mathematics: Old wine in new bottles?

Brian Doig and Wendy Jobling

11.10am – 11.35am

How does the influence of Lesson Study impact on the learning of teacher education students to teach primary science?

Barbara Black

Integrating science and technology in kindergarten

Christine Preston

Growing Tall Poppies: Findings from a partnership program between students and scientists

Eroia Barone-Nugent and Peter Hubber

Evaluating university-led STEM outreach

Efrat Eilam

How we might evaluate the impact of STEM Education for Australian students

Christine Redman

11.35am – 12pm  

Building STEM capability – the imperative of getting schools on board

Chris Goy and Carley Brennan

Learning in STILE: Students interacting with an online science learning platform

Connie Cirkony, Peter Hubber and Patrizia Luna

Fast Cars in Schools Primary a Pilot Programme

Jason Steinwedel

STEM and educational cynicism

Maurizio Toscano

12pm – 1pm


↔ Swipe to view

1pm – 2.25pm WORKSHOPS 1 (40 minutes)

  Venue: ke1.202 Venue: ke2.102 Venue: ke2.108 Venue: ke2.202
1pm – 1.45pm

How to Engage Students in Mathematics Using Real World Context

Jillian Kenny

The TAP: STEMming from community

Andrea Vallance and Anne Frazer

Renewable energy as a relevant context for engaging students

Pennie Stoyles

Kindergarten design school – are you up to the challenge?

Christine Preston

1.45pm – 2.25pm

Computational Thinking: What’s coding got to do with it?

George Aranda


Incorporating Google Earth into Year 9 Earth Science

Emily Rochette

Conceptualising and contextualising STEM in an Australian context

Ann Osman

2.25pm – 2.45pm

Afternoon tea

↔ Swipe to view

2.45pm – 4.10pm WORKSHOPS 2 (40 minutes)

  Venue: ke1.202 Venue: ke2.102 Venue: ke2.108 Venue: ke2.202
2.45pm – 3.20pm

STELR Sustainable Housing Workshop

Peter Pentland

Investigating real world problems in junior secondary mathematics

Sharon Hogan

Fostering Curious and Enquiring Young Learners

Jill Cheesman, Kerryn Driscoll and Dianne Golemac

Professional Learning Communities as a Model of Professional Development in Pre-Service Teacher STEM Education

Duncan Symons

3.30pm – 4.15pm

STEM: Sustainability Waste Reclamation Project

Leonie McGlashan and Matthew Sloan

A Roadmap to STEM Literacy: Examples from a School in Western Australia

Nathan Curnow

STEM –It’s Child’s Play

Peter Hope


Immersion in integrative STEM: recognising the role of engineering in STEM education

Emma Stevenson

Thursday October 6th

10am – 10.15am

Morning Tea

↔ Swipe to view

10.15am – 11.55am CONCURRENT PAPER SESSIONS 2 (20 mins plus 5 min question time)



Chair: Kathleen Hayes

Venue: Venue: ke1.202


Chair: Susie Groves

Venue: ke2.102


Chair: George Aranda

Venue: ke2.108


Chair: Brian Doig

Venue: ke2.202

10.15am – 10.40am

Understanding high mathematics ability in Indigenous students

Peter Merrotsy

Literature Review – What are the teaching and learning activities that “Turn students on to Science”?

Liz Kelly

The effectiveness of an integrated ‘Project Based’ curriculum on student attitude

Ryan Healy and Coral Campbell

Early Learning in STEM: Multimodal learning in the 21st century

Pat Drake, Kirsten Sadler and Nicola Yelland

10.40am – 11.05am

Changing attitudes to learning physics through participation in the Victorian Young Physicists Tournament

Scott Daniel



Building the confidence and competence of pre-service primary teachers to teach STEM using an authentic, team-based, integrated project incorporating professional experience

Peter Cox, Premnadh Kurup and Craig Deed

Developing STEM and Imagineering in Victorian secondary schools

Mike Brown and Eva Dakich

Early childhood STEM pedagogy and practices: educator experiences

Coral Campbell and Chris Speldewinde

11.05am – 11.30am

Inspiring Young Scientists: Connecting school science with our community

Nadine Frankel and Kerry McCarthy

Unpacking STEM skills for vocational education

Gitta Siekmann

Propelling rockets and building bridges through STEM

Jenny Tiglias and David Rusden

Patterning as a vehicle for trans-disciplinary knowledge and skills development in early years STEAM education

Lihua Xu, Shelley Hannigan and Anna Kilderry

11.30am – 11:55am

Re-imagining maths education at scale

Richard Wilson and Michaela Epstein

International initiatives attracting girls into under-represented STEM areas

Victoria Millar

The power of the robot – STEM in the 21st Century

Debora Lipson

STEM and Curriculum

Rhyce Mahon and Shahan Illangakoon

11:55am – 12:55pm


↔ Swipe to view

12.55pm – 2.20pm INVITED PRESENTATIONS (40 minutes)

  Venue: ke1.202 Venue: ke2.102 Venue: ke2.108
12.55pm – 1.35pm

Implementing STEM Approaches in Diverse Secondary School Contexts

Judy Anderson

Models of pre-service teachers interacting with scientists and engineers

Russell Tytler, Stuart Palmer, Peta White, Leissa Kelly and  Mary Gibson

1.40pm – 2.20pm

What should Science look like in interdisciplinary STEM?

Vaughan Prain and Russell Tytler


DET, Digital learning and STEM Branch

Marc Blanks, Lynn Davie and Wendy Macpherson

2.25pm – 3.50pm WORKSHOPS 3 (40 minutes)

  Venue: ke1.202 Venue: ke2.102 Venue: ke2.108 Venue: ke2.202 Venue: ke1.207 Lecture Theatre
2.25pm – 3.10pm

Why kids need to learn to code

Marita Nicholas

STEM education in action through project based assessment

John Meng

Making STEM Truly Transdisciplinary

Jonathan Shearer and Mei Liu

High Impact STEM practices in Middle Years

Tara Robertson, Zen Muller and Rowan O’Callaghan

3.10pm – 3.50pm

Developing new mathematics teacher learning in schools and the STEM agenda

Pat Drake

Key pillars for a successful & sustainable STEM program in schools

Scott Mcleod, Toby Kidd, Jacqui Watson and Russell Walker

How to Implement Authentic STEM activities in Schools

Glenn Carmichael

Finding design technology in science

Nicola Dziadkiewicz and Angela Gigliotti

Invited workshop: STEM education for Women and Girls

Wendy Lewis

Friday October 7th

↔ Swipe to view

9.30am – 4pm SCHOOL VISITS

Tour 1

9.30am Assemble at Deakin University – Waurn Ponds

9:45am St Josephs College

Year 8 students were challenged to create 3 exhibition pieces to explain this question: Explain why a large organism such as a human requires systems to work together to respond to change compared to a unicellular organism? Also an exploration of the year 9 STEM Challenge program, Rockets, and the Year 10 STEM Guitar unit.

10:50am Geelong Baptist College

Year 8 students undertake STEM Design Challenges within the Science program, focussing on energy and the engineering process. The tour will include the final challenge task presentation by a group of students.

1:10pm Picnic lunch on the Geelong foreshore.

1:50pm Newcomb Secondary College

A group of Year 7 students will demonstrate their coding skills and how it used to control robots, followed by an exploration of the STEM teaching behind the design of the learning activities.

3.30pm Return to Deakin University

Tour 2

9.30am Assemble at Deakin University – Waurn Ponds

9:45am Belmont High School

Within years 7 Mathematics (algebra) and Science (STEM skills), students participate in a program drawing upon concept development through student generated representations and approaches to problem solving, in the contexts of applied learning activities.

11:30am Matthew Flinders Girls Secondary College

Year 7 students undertake a Problem Based Challenge, investigating disabled access ramps, within both Mathematics (measurement) and Science (forces and gravity) areas of studies. The tour will include meeting some of these students and learn from them, their experience of this type of approach to anintegrated STEM program.

12:45pm Picnic lunch on the Geelong foreshore.

1:30pm Grovedale College

Groups of Year 8 students undertake a STEM Challenge to design, construct and test a rolling vehicle. Team members visit local high-tech industries, as well as investigate their ideas in Science and Mathematics classes, and then design and construct the vehicles in technology classes. Culminates with a challenge afternoon at the College, which the tour will observe.

3.30pm Return to Deakin University

Full Papers are available for the following Presentations: